Приладові крани – вид запірної арматури, яку використовують для підключення сантехнічних приладів до системи водопостачання. Зазвичай з їх допомогою підключають пральні та посудомийні машини, бойлери, змішувачі, біде.
Призначення приладових кранів
Установлювальні крани використовують у системах гарячого та холодного водопостачання, щоб на якийсь час перекрити подачу води на сантехнічний прилад. Це дозволяє відремонтувати чи замінити його, не залишаючи без води весь будинок чи квартиру.
Види кранів
Приладові крани розрізняють за кількома ознаками:
на вигляд запірного механізму вони бувають кульові та вентильні;
за конструкцією – прямі, кутові, подвійні;
за матеріалом – латунні, сталеві, силумінові, пластикові.
Найбільш популярні кутові приладові крани з різьбленням 1/2"×1/2" або 1/2"×3/4".
Вентильні приладові крани
Вентильні крани приладів дозволяють плавно закривати / відкривати воду. З їхньою допомогою можна максимально точно відрегулювати силу потоку.
Основний недолік такої арматури – чутливість до механічних забруднень. Це з тим, що з герметизації вентиля застосовують ущільнюючу прокладку, яка з часом заростає брудом чи ушкоджується механічними частинками.
Кульові приладові крани
Кульовий механізм відрізняється простою (порівняно з вентильною) конструкцією. Крім того, він стійкий до якості води та різних забруднень. У той же час кульовий настановний кран не призначений для регулювання напору і працює тільки в режимі відкрито/закрито.
Прямі приладові крани
У прямих (прямоткових) кранів вхід і вихід знаходяться в одній площині, тобто вони не змінюють напрямок руху води.
Кутові приладові крани
Входи та виходи кутових приладових кранів розташовані під прямим кутом. Це дає можливість змінювати напрямок потоку і в більшості випадків спрощує підключення сантехоустаткування до системи водопостачання.
Подвійні приладові крани
Подвійні крани мають два виходи, які регулюються незалежно один від одного. Завдяки такій особливості до однієї точки водорозбору можна одночасно підключити два пристрої, не ускладнюючи конструкцію трубопроводу. Найчастіше використовують подвійний кран для пральної машини. При цьому підключають її паралельно зі змішувачем або посудомийною машиною.
Як вибрати приладовий кран
Вирішуючи який настановний кран купити, слід в першу чергу враховувати його надійність та антикорозійні властивості. Крім того, він повинен бути стійким до поломки від впливу вібрацій та перепадів тиску. Найбільш довговічними вважають латунні крани приладів. За ними йдуть моделі з нержавіючої сталі. Якщо Ви вибираєте недорогий силуміновий виріб, зверніть увагу на якість покриття (емалі або хрому). Значною мірою від нього залежатиме термін експлуатації приладу.