" />
Запірно-регулююча арматура

Запірно-регулююча арматура– ​​це елементи системи, призначені для керування потоком теплоносія шляхом часткового або повного перекриття прохідного перерізу трубопроводів.

Даний вид арматури ділиться на дві групи: запірну та регулюючу.

Запірна арматура - пристрої для управління потоками матеріалів, що транспортуються (природних газів, нафти,води, та ін.) у трубопроводах, котлах, агрегатах, резервуарах та інших технічних спорудах. Є найпоширенішим видом трубопровідної арматури. Кріпиться на трубах за допомогою патрубків (муфтових, фланцевих, цапкових або штуцерних) або приварюється.

Розрізняють загальнотехнічну та спеціального призначення. Широке застосування отрималазапірна арматура загальнотехнічного призначення, вона використовується для транспортування неагресивних рідин та газів. Запірна арматура спеціального призначення призначена для корозійних, агресивних або токсичних середовищ, а також при високих тисках, низьких і наднизьких температурах, вакууму і т.д. та виготовляється з легуючої хромонікелевої сталі. Основні конструктивні елементи - корпус та затвор.

В залежності від форми затвора та характеру переміщення його в корпусі під час роботи поділяється на:

- крани,

- клапани (вентилі),

- засувки та заслінки,

- поворотні або дискові затвори.

Виготовляється арматура з діаметром умовного проходу (Дy) від 15 до 1400 мм (номінальний діаметр отвору, що служить для проходження матеріалів, що транспортуються), на умовний тиск (Py) від 0,1МПа до 16 МПа і температуру транспортованих матеріалів від -60°C до +150°C, навколишнього середовища від -60°C до +40°C.


Регулююча арматура - це вид трубопровідної арматури, призначений для регулювання параметрів робочого середовища. У поняття регулювання параметрів входить регулювання витрати середовища, підтримання тиску середовища в заданих межах, змішування різних середовищ у необхідних пропорціях, підтримання заданого рівня рідини в судинахі т.п. Виконання всіх своїх функцій регулююча арматура здійснює за рахунок зміни витрати середовища через свій прохідний переріз.

Залежно від конкретних умов експлуатації застосовуються різні види керування регулюючою арматурою, найчастіше при цьом увикористовуються зовнішні джерела енергії та виконується управління по команді від датчиків, що фіксують параметри середовища у трубопроводі. Використовується також автоматичне керування, безпосередньо від робочого середовища.

Залежно від параметрів робочого середовища(тиску, температури, хімічного складу та ін.) до кожного виду регулювання висуваються різні вимоги, що призвело до появи безлічі конструктивних типів регулюючої арматури:

- регулятори тиску,

- змішувальні клапани,

- регулюючі клапани та ін.

Виготовляється арматура з діаметром умовного проходу (Дy) від 15 до 1400 мм (номінальний діаметр отвору, що служитьдля проходження матеріалів, що транспортуються), на умовний тиск (Py) від 0,1МПа до 16 МПа і температуру транспортованих матеріалів від -60°C до +150°C, довкілля від -60°C до +40°C.