Група безпеки в системі опалення
Однією з ключових ланок водяної системи опалення є група безпеки або, як її ще називають, блок безпеки. Це механізм, що є набором приладів, які забезпечують безаварійну роботу системи та контролюють тиск теплоносія. У разі виникнення аварійної ситуації (наприклад, виходу з ладу розширювального бака), в системі опалення різко збільшиться тиск, через що може розірватися труба або вийти з ладу теплообмінник опалювального котла. Для компенсації надлишкового тиску та запобігання "заповітрюванню" системи, підключається в роботу група безпеки. Вона в автоматичному режимі скидає надлишковий тиск, і тим не дає йому перевищувати задану норму, зберігаючи працездатність системи опалення.
Група безпеки складається з металевого корпусу з різьбовими з'єднаннями, на якому встановлені манометр, повітровідвідник та запобіжний клапан.
- Манометр. Вимірювальний прилад, що забезпечує візуальний контроль над тиском та температурою у системі опалення. Необхідно пам'ятати, що оптимальним для більшості опалювальних приладів вважається значення 1,5 – 2 атмосфери.
- Повітрявідвідник. Автоматично скидає зайве повітря із системи. При підвищенні в системі опалення тиску (наприклад, при закипанні теплоносія, що супроводжується виділенням гарячого повітря, здатного зруйнувати систему), він автоматично відводить із неї зайве повітря.
- Запобіжний клапан. Призначений для скидання надлишків рідини із закритої системи, якщо при нагріванні теплоносій розширюється та створює надлишковий тиск. Найчутливішим місцем системи опалення є теплообмінник котла, тому запобіжний клапан необхідно підбирати з таким же порогом спрацьовування, який є максимально допустимим при експлуатації опалювального обладнання (даний параметр вказаний у паспорті котла).
Як працює група безпеки в системі опалення
Якщо з якихось причин розширювальний бак не компенсував розширення теплоносія, то тиск усередині системи наростатиме, в якийсь момент спрацьовує механізм запобіжного клапана і відкривається шлях для виходу зайвого теплоносія, а через відвідник повітря виходить зайве повітря. Щоб уникнути опіків при раптовому відкритті зворотного клапана і викиді зайвого теплоносія, до його відведення приєднують відвідну трубу, яку направляють в систему каналізації. Не слід думати, що при спрацьовуванні запобіжного клапана система втрачає багато рідини. Як правило, для нормалізації тиску потрібно скинути не більше 100 грамів теплоносія.
Встановлення групи безпеки на опалення
Настінні котли опалення зазвичай випускаються вже з блоком безпеки, і тому додатково встановлювати його не потрібно. У котлах підлогових, особливо вітчизняних виробників, таких приладів немає, тому їх доведеться додатково встановлювати в систему опалення. Для того, щоб група безпеки справно функціонувала та змогла адекватно відреагувати на критичні параметри системи опалення, установку необхідно довірити фахівцеві. Будь-які помилки і недоробки під час установки неприпустимі і роблять безглуздою саму наявність системи захисту.
Зазвичай установка групи безпеки виконується відразу після котла на магістралі, що подає, на відстані, 1-1,5метра від нього. При такому розташуванні за манометром зручно контролювати тиск у системі опалення.
На ділянці трубопроводу від опалювального котла до блоку безпеки не допускається встановлювати запірну арматуру, фільтри та інші елементи, які можуть зменшити його прохідний переріз.
Зазвичай, на манометрі вказується максимальний тиск (3 атм.). Червону стрілку необхідно встановити на позначку, яка відповідає максимально рекомендованому тиску 2 атмосфери. Понад 2 атмосфери більшість опалювальних котлів експлуатувати не рекомендується. Цей параметр вказується у паспорті опалювального котла.
Група безпеки в системі опалення є порівняно недорогим механізмом, який запобігатиме виходу з ладу елементів системи опалення, тому її установка вкрай бажана, особливо в системах закритого типу.