ТВЕРДОПАЛИВНІ КОТЛИ.
Твердопаливний котел - опалювальний пристрій, виконаний зі сталі або чавуну, який виділяє теплову енергію в процесі горіння твердого палива. У побутових моделях подача палива здійснюється в ручному режимі, в промислових варіантах здійснюється автоматична подача палива і витяг золи. Використовується найчастіше як резервний або в місцях, де немає газопроводу.
В якості палива для твердопаливних котлів використовують торф, дрова, вугілля, кокс або паливні гранули (пелети) - недорогу альтернативу газу і нафти. Спалювання відходів деревообробки та сільськогосподарського виробництва (тирси, тріски, соняшникового лушпиння) дозволяє заодно вирішити проблему їх утилізації.
Сучасні котли забезпечуються електронними системами управління, хоча більш дешеві конструкції котлів управляються "вручну", що робить їх незалежними і надійними. Котлам потрібна своєчасна чистка від сажі та накипу. Накип значно зменшує передачу тепла від стінки котла до води, через що відбувається перегрів металу і надалі його пошкодження. Сажа також перешкоджає повноцінному теплообміну між продуктами горіння і трубами котла, внаслідок чого знижується температура води (пара) в котлі.
Багато сучасних твердопаливних котлів мають досить високий рівень безпеки, автоматизації та ККД. Коливання температури теплоносія при використанні таких котлів становить не більше 5°С.