Чавунні, алюмінієві і біметалеві батареї складаються з секцій, ребра яких можна демонтувати або додавати, регулюючи таким чином ефективність нагріву приміщення.
Щоб наростити батарею, застосовуються такі вироби:
- Ніпель;
- Прокладка.
Бочкоподібний ніпель може мати різний діаметр, що залежить від того, для якого типу батареї він буде застосовуватися. Найбільший з'єднувач використовується при монтажі чавунних радіаторів старого зразка. Ніпель являє собою коротку металеву трубку, на протилежних кінцях якої нарізається різноспрямована зовнішня різьба, яка доходить до центру. У середині ніпеля є спеціальна борозенка, призначена для фіксації ключа для збірки батарей.
Принцип роботи з ніпелем дуже простий. Секції радіаторів, які потрібно з'єднати, притискаються щільно одна до одної, в той час, як між ними встановлюється ніпель. Після цього, через боковий монтажний отвір батареї, вставляється ключ і загортається. Оскільки різьблення протилежні, то під час обертання ніпель вкручується в з'єднувальні ребра.
Для герметизації стику між ребрами встановлюється прокладка. Вона протягується на ніпель спочатку, перед монтажем. Зазвичай, у продажу можна зустріти силіконові і паронітові прокладки. При роботі з чавунними радіаторами, вони зазвичай не використовуються, а замість них застосовується пакля і термостійкий силіконовий герметик.
Які комплектуючі для радіаторів будуть потрібні при монтажі системи опалення.
Кожен вид батарей опалення має свої особливості, тому обладнання, яке застосовується при збірці, відрізняється. Також, потрібно відзначити, що окремі виробники радіаторів роблять свою продукцію в особливому форматі, тому для неї можуть застосовуватися тільки фірмові комплектуючі.
Кронштейни для фіксації батареї.
В першу чергу, при проведенні монтажу радіатора опалення, потрібно подбати про його фіксацію. Для цього застосовуються спеціальні кронштейни.
Такі комплектуючі для радіаторів бувають двох типів:
- Настінні;
- Підлогові.
Настінні кронштейни фіксуються в стіні, після чого на них навішується батарея.
Підлогові виконують роль підставки, яку роблять у вигляді стійки. Кронштейн прикручується до підлоги саморізами, а зверху встановлюється безпосередньо сам радіатор. Підлогові типи використовуються в тому випадку, якщо стіни недостатньо міцні, щоб витримати важкі елементи системи опалення.
Настінні кронштейни можуть бути виготовлені зі сталевого прута або пластини. Пластинчасті вироби зазвичай використовуються при роботі з алюмінієвими і біметалевими радіаторами. Оскільки ці елементи не дуже важкі, то пластинки цілком справляються.
Коли ж потрібно зафіксувати важку чавунну батарею, застосовуються кронштейни у вигляді прута. Він закручується в дюбель, попередньо забитий у стіну. Також, такий кронштейн цілком сумісний з алюмінієвими і біметалевими радіаторами.
У випадку з панельними сталевими радіаторами, використовується особливий тип кронштейна, який закріплюється до стіни. Його вусики фіксуються за спеціальну дужку, приварену з заводу на зворотньому боці такої батареї.
Елементи герметизації для збірки батарей.
Монтажні комплектуючі для радіаторів включають:
- Футорки;
- Заглушки;
- Крани Маєвського.
Футорка закручується в бічний монтажний отвір батареї. Для кожного сталевого, алюмінієвого або біметалевого радіатора потрібно 4 футорки. Зовнішній діаметр таких виробів завжди однаковий і підібраний під той чи інший вид батареї. Що стосується внутрішнього діаметра, в який здійснюється закручування запірної арматури або труби, то він може становити 1/2 або 3/4 дюйма.
Заглушка використовується для герметизації невикористовуваних технологічних отворів батареї. Зазвичай, для комплектації одного радіатора застосовується тільки одна заглушка, яка встановлюється на нижньому отворі, протилежному від труби підключення.
Кран Маєвського являє собою практично ідентичну конструкцію з заглушкою, але зі спеціальним гвинтом, при викручуванні якого відбувається контрольована невелика розгерметизація радіатора, для випуску з системи повітря. Цей елемент підбурює тиск дуже повільно, оскільки його отвір має діаметр всього кілька міліметрів. Кран Маєвського закручується в футорку в верхній бічний отвір радіатора, навпроти труби підключення.
У випадку з чавунними батареями старого зразка, застосовується особливий вид заглушки, що поєднує в собі елементи футорки. На радіатор встановлюється 1 глуха заглушка в нижній частині, а 3 інші мають монтажні отвори малого діаметра. В одну заглушку - футорку вкручується кран Маєвського, а в інші - труби теплопостачання.
Запірна і регулювальна арматура.
Дл необов'язкових для використання комплектуючіх для радіаторів можна віднести:
- Шарові крани;
- Регулювальні клапани;
- Терморегулятори;
- Запірні клапани.
На радіатор опалення може встановлюватися звичайний кульовий кран. Він ставиться на труби подачі і відтоку води. Це найдешевший варіант, який дозволяє при необхідності повністю перекрити подачу теплоносія в батарею, щоб провести ремонт або заміну. Варто зазначити, що такі крани виглядають неестетично на радіаторах, тому їх вибирають в тому випадку, якщо арматура буде прихована від погляду.
Регулювальні клапани здійснюють налаштування потоку теплоносія. Перекриваючи і відкриваючи їх на повну, можна регулювати ступінь нагрівання батареї в тому чи іншому приміщенні. Якщо радіатор складається з дуже великої кількості секцій, то при швидкій циркуляції через них води в кімнаті, буде занадто жарко. Регулювальний клапан дозволяє провести регулювання таким чином, щоб підтримувати комфортний мікроклімат. Також, з його допомогою цілком можливо повністю перекрити потік, як і в випадку з шарнірним краном, після чого здійснювати ремонт або заміну радіаторів. Конструкція клапана стійка до зношування. Якщо ж регулювати потік кульовим краном, то куля швидко зноситься і налаштування потоку і перекриття води стане неможливим.
Також, необов'язкові комплектуючі для радіаторів включають терморегулятор. Фактично, це той же самий регулювальний клапан, який працює автоматично. На ньому можна виставити комфортну температуру, після чого пристрій буде прикривати або відкривати потік, щоб підтримувати цей показник. Їм користуватися набагато зручніше, оскільки температура теплоносія, особливо центрального теплопостачання, відрізняється в різні дні. Зазвичай, терморегулятори представлені головкою, яка ставиться прямо на регулювальний клапан з попередньою демонтованою рукояткою для ручного обертання.
Запірний клапан виконує функцію кульових кранів. Зазвичай він встановлюється на трубу виходу теплоносія з батареї. Його функція полягає в перекриванні труби при виконанні демонтажу або ремонту батареї. Такі комплектуючі для радіаторів виглядають більш естетично, ніж кульові крани, а коштують майже так само.