Бойлер непрямого нагріву - це водонагрівач, який дозволяє забезпечити безперебійною подачею гарячої води всіх домочадців одночасно.
До того ж його конструкція не передбачає наявність власного джерела тепла. В якості теплового носія для бойлера непрямого опалення використовуються зовнішні джерела тепла. Ними можуть бути опалювальний котел, центральне опалення і т.д.
Отже, для чого ж потрібен бойлер непрямого нагріву води? Візьмемо як приклад ситуацію, коли господиня будинку вирішила помити посуд, а господар будинку тим часом вирішив прийняти душ. В цьому випадку обидва зіткнуться або з нестачею гарячої води, або з різким зниженням температури води, що теж неприємно. Пристрій даного водонагрівача дозволить уникнути таких ситуацій, оскільки він зможе компенсувати виниклу нестачу гарячої води.
Зовні бойлер непрямого нагріву виглядає як великий бак, що має циліндричну форму. А сама конструкція бойлера складається з наступних частин:
- корпус бойлера;
- утеплювач;
- бак, виконаний з нержавіючої сталі;
- термометр;
- теплообмінник;
- магнієвий анод.
Завдяки наявності шару утеплювача між баком і корпусом самого бойлера коефіцієнт тепловтрат складає 3-4ºС на добу. Термометр дозволяє контролювати задану температуру води в баку. Теплообмінник являє собою спиралевидную сталеву або латунну трубку, яка розташовується усередині самого бойлера. Дуже часто ця трубка має складну форму і розташовується ближче до нижньої частини бойлера. Виробники стверджують, що саме завдяки цьому факту можна домогтися рівномірного нагріву води у всій ємності. Магнієвий анод покликан захищати бак від гальванічної корозії. Практично всі електрохімічні реакції будуть впливати на магнієвий анод, не чіпаючи при цьому інші деталі водонагрівача. Згодом, цю частину водонагрівача доведеться замінити, так як вона піддається постійному зносу.
Практично всі нові моделі сучасних бойлерів мають альтернативне джерело тепла. Такі пристрої називають ще комбінованими. У літній період, коли опалювальний сезон закінчився, бойлери використовують для підігріву води або електрику, або газ. На ринку також існують такі моделі, які здатні нагрівати воду за рахунок сонячного світла.
Принцип роботи пристрою.
Бойлер непрямого нагріву влаштований нескладно, та й принцип його роботи буде зрозумілий кожному. У середині великого бака проходить порожня спіралеподібна трубка, найчастіше її називають змійовик. У трубці безперервно циркулює теплоносій. Постійну циркуляцію забезпечує спеціально встановлений для цих цілей насос, який, в свою чергу, забезпечений автоматичною системою управління. Як тільки температура води досягає заданого параметра, насос відключається. Так як джерелом теплоносія виступає працююча система опалення, то в момент нагрівання води в бойлері можливе незначне зниження температури в опалювальних елементах. Однак нагрів води в баку відбувається досить швидко, тому помітити зниження температури на короткий час можна тільки за допомогою градусника.
Після того як вода в баку стане потрібної температури, вона довго ще залишатиметься такою. Істотно знизити втрати тепла в баку допомагають сучасні ізоляційні матеріали. Як теплоізоляція для бойлерів відмінно підійде пінополістирол або поліуретанова піна.
Кожен бойлер має два патрубки для введення і виведення, і вони виконують різні завдання. Патрубок введення з'єднується з опалювальним котлом, де через нього в змійовик надходить теплоносій, тим самим, нагріваючи воду в баку. А патрубок виведення подає вже нагріту воду безпосередньо до місця її подачі.
Перед тим як ви зважитеся на покупку бойлера, обов'язково уточніть потужність вашої опалювальної системи. Адже якщо ви придбаєте бойлер з великим об'ємом, є ймовірність того, що ваша опалювальна система просто не впорається з поставленим завданням. Або нагрів буде відбуватися дуже повільно, і в цей період температура опалювальних приладів різко знизиться, що вкрай негативно позначиться на комфорті проживаючих в будинку людей. Ще вам потрібно буде заздалегідь вибрати, який саме тип бойлера ви хочете придбати: підлоговий або настінний. Якщо у вас настінна водонагрівальна система, то і бойлер найкраще купувати настінний. І навпаки. Фахівці радять купувати опалювальну систему і бойлер непрямого нагріву у одного виробника. У цьому випадку монтаж і установка пройдуть легко і швидко. А результати їх роботи будуть ефективні і продуктивні.
Переваги:
- Здатність нагрівати воду у великих кількостях.
- Компенсація виникаючого дефіциту гарячої води в період пікового навантаження. Наприклад, коли господиня вирішила помити посуд, а господар прийняти душ. Завдяки бойлеру відразу кілька людей в будинку зможуть використовувати гарячу воду, не завдаючи дискомфорту іншим користувачам.
- Собівартість води, нагрітої бойлером непрямого нагріву, вкрай низька. Адже для її виробництва не було витрачено додаткової енергії. Непряме джерело тепла повністю задовольнило потребу в нагріванні води. У зимовий період використання бойлера стає вкрай актуально завдяки високій економії витраченої енергії на нагрів і опалення.
- У порівнянні з водонагрівачем проточного типу використання, бойлер непрямого нагріву дає можливість здійснювати подачу гарячої води відразу по декількох напрямках.
- Можливість використовувати альтернативні джерела тепла (газ, електрику, сонячне світло і т.д.).
Недоліки:
- Висока вартість обладнання. З огляду на той факт, що для установки бойлера непрямого нагріву необхідно попередньо встановити котел опалення, монтаж першого лягає важким фінансовим тягарем на господарів приватного будинку.
- Для того, щоб нагріти воду в ємності масою 100 л, піде кілька годин. На цей період часу температура опалення у всіх житлових приміщеннях буде знижена.
- Вся конструкція займає досить багато місця. Зазвичай котел опалення і бойлер непрямого нагріву встановлюють в безпосередній близькості один до одного. А так як габарити обладнання не маленькі, то часом для них відводиться ціле невелике приміщення в господарській зоні.